Przejdź do głównej zawartości

Dobre hasło to podstawa

Uśmiałem się dzisiaj nieźle, gdy zobaczyłem wielki billboard koło mojego studia. Był na nim jakiś kandydat na prezydenta Chorzowa, nazwiska nawet nie zapamiętałem, bo całą swoją uwagę skupiłem na próbie zrozumienia hasła wyborczego. Przeczytałem je ze trzy razy, ale nie byłem mądrzejszy, niż na początku. Przyzwyczaiłem się, że kandydaci obiecują, co zrobią albo co im się nie podoba. Nie zdziwiłby mnie więc napis typu: "Dom z ogródkiem dla każdego" albo "Zlikwiduję Straż Miejską". Ale tu napis nic nie obiecywał, ani niczemu się nie sprzeciwiał.
Brzmiał po prostu tak: " Mikołajki, Święta, Nowy Rok z nowym prezydentem"

Że co??????!!!!!!?????? Chyba jestem za mało inteligentny, by zrozumieć, co miało to znaczyć. Mam wrażenie, że copywriter wymyślił to hasło o 3 rano, w trakcie imprezy, gdy nagle przypomniało mu się, że miał wczoraj wysłać copy do zatwierdzenia.
Druga wersja, jak to powstało, równie prawdopodobna, jest taka, że osoba odpowiedzialna za kampanię stwierdziła tak: "Tego, co jest napisane i tak nikt nie czyta, to napiszcie cokolwiek, byle szybko wydrukować plakaty".

Tak się to kończy, gdy za reklamę biorą się amatorzy.
A może przesłaniem tego hasła było: "Jak mnie wybierzecie to robię dla was trzy imprezy, w Mikołajki, Święta i Nowy Rok"?

Komentarze

Unknown pisze…
Nie znam się na copywritingu za bardzo ale mnie się wydaje, że to bardzo świadome działanie na podświadomość. "Mikołajki", "święta" otwierają w twojej głowie szufladkę pełną dobrych emocji, w którą od razu wskakuje "nowy prezydent". potem przy urnie nie wiesz czemu, ale jedno z nazwisk kojarzy ci się jakoś tak swojsko i ciepło...
brrrr! wredna manipulacja
Anonimowy pisze…
Jestem autorem tego hasła.Byłem ciekawy czy ktoś zauważy (zwróci uwagę na treść) niepolityczność i "inność" od dotychczasowych billboardów. Jak widzicie mimo, że z obrzydzeniem podchodzi Artur do kandydata, którego nazwiska nie wymienia (Cezary Stryjak)to znalazłem w wyszukiwarce wasze wpisy od razu. Szczerze mówiąc hasło miało brzmieć "Chorzów stać na więcej" ale Duch Swięty podpowiedział właśnie to o Mikołajkach. I dobrze, ponieważ inna kandydatka dwa dni później miała hasło "Chorzów zasługuje na więcej" I zgadzam się z Michałem, że jest to pewien eksperyment - drogi eksperyment - ale jak będzie zobaczymy.
Artur Nyk pisze…
Witam Aninimowego autora hasła :) Zapraszam do ujawnienia się, bo rozumiem, że Anonimowy nie wstydzi się swojego hasła.
Pracuję w reklamie od kilkunastu lat i sporo już widziałem, MOIM zdaniem to hasło jest nietrafione i mam prawo powiedzieć wszem i wobec, że nie podoba mi się.
Natomiast proszę nie wmawiać Czytelnikom, że odnoszę się do kandydata z obrzydzeniem. Nie znam Pana Styjaka, nie pamiętałem jego nazwiska, nawet nie będę głosował w Chorzowie bo tu nie mieszkam. Nie mam też ochoty zajmować się rozważaniami o polityce.
I uważam, że to hasło nie jest dobre
Zobaczymy po wyniku wyborczym czy hasło było skuteczne :)
Unknown pisze…
"Jest to pewien eksperyment - drogi eksperyment" - pozostaje pogratulować znalezienia sponsora na takie eksperymenty i inspiracji słowem Ducha Świętego :D "Abo sie udo, abo sie nie udo" ;>
Anonimowy pisze…
hahaha, ubaw po pachy:)
Też próbowałam doszukać się tu jakiegoś głębszego przesłania, może dwuznaczność, cokolwiek...
no i nic. Szkoda tylko że to ani Pan ewentualny prezydent, ani Pan copywriter nie sponsoruje tego eksperymentu tylko jak zawsze my wszyscy - podatnicy. Tego to nie było w natchnieniu duchem? Efekt może być dokładnie odwrotny, bo to zwyczajna antyreklama - bezczelny pokaz marnotrawienia naszej pracy.
KaskaFoszcz
Anonimowy pisze…
No i nie udało się.
Ja napisałabym tak:
"Mikołajki, Święta czy też Nowy Rok z naszym prezydentem każden jeden krok"
:66:
To byłby dopiero eksperyment :d
Artur Nyk pisze…
Bo to nie miało się prawa udać. A kto za to płaci? Pan, pani, całe społeczeństwo :)

Popularne posty z tego bloga

Jestem za głupi czyli o sztuce nowoczesnej raz jeszcze...

Wracam powoli do normalnego trybu pisania codziennie.... mam nadzieję:) Rozleniwiłem się ostatnio, to fakt, za to spędzałem czas bardzo przyjemnie :) Jednym z efektów była wizyta w MOCAKu, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie . Miałem od dawna wielką ochotę zobaczyć to muzeum, głównie z powodów architektonicznych. I rzeczywiście, muzeum zachwyca. Nie ma tu mowy, byśmy mogli mieć kompleksy w porównaniu z innymi muzeami tego typu na świecie. Mimo swojego ogromu, budynek jest bardzo kameralny. Czysta forma architektoniczna pozwala na ekspozycje każdej możliwej formy sztuki.

Aperture vs Lightroom czyli test nieobiektywny

Przy okazji jednego z ostatnich postów na temat Aperture, jeden z czytelników o pseudonimie Kashiash, spytał, co zyska przechodząc z Lightrooma na Aperture. Uznałem, że to bardzo dobre pytanie, co najmniej tak samo ważne jak to, czy lepszy jest Canon czy Nikon. Wy oczywiście wiecie, co ja o tym sądzę :) Aby podejść do tematu solidnie, ściągnąłem trial Lightrooma, by zobaczyć, co się pojawiło nowego w czwartej wersji. Przyznaję się, że nie poświęciłem kilkunastu godzin na dogłębne poznanie wszystkich funkcji i mogę się mylić co do szczegółów. Aby było łatwo porównać oba programy, stworzyłem katalog z trzydziestoma zdjęciami i wgrałem do każdego z programów. Nie będzie to kompletny test, a raczej skupienie się na istotnych różnicach. Nie miejcie wątpliwości, że wychodzę z założenia o wyższości Ap, gdybym tak nie uważał, to nie używałbym go :) Postarałem się jednak znaleźć też wszystkie pozytywne cechy Lr. Ponieważ nie pracuję na nim, mogłem o czymś nie wiedzieć i przez to pominąć jak

Spytaj Artura czyli biblioteki Aperture

Igi pytał się mnie już jakiś czas temu o synchronizację bibliotek w Aperture. Co jak co, ale o tym programie to lubię opowiadać :) Zacznę od początku. Zdjęcia w Aperture można przechowywać albo w bibliotece programu, albo w aktualnym układzie katalogów.  Dla zdecydowanej większości nowych użytkowników programu, pozostawienie zdjęć w ich dotychczasowych lokalizacjach wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Ja też oczywiście właśnie tak na początku zrobiłem. Myśl, że mógłbym wrzucić swoje bezcenne fotografie do jakiejś tajemniczej biblioteki, wydawała się zbyt szalona. Nie miałem jeszcze zaufania do Aperture i byłem przyzwyczajony by mieć dostęp do zdjęć z poziomu systemu.  Wrzuciłem więc wszystkie zdjęcia do Aperture, ale fizycznie zostawiłem w katalogach gdzie były do tej pory. Aperture po pierwszym uruchomieniu zawsze tworzy swoją bibliotekę gdzie są wszystkie możliwe informacje o zdjęciu, ustawienia, miniaturki, podglądy (jpgi o rozmiarach, które sami ustalamy). Na początku w