Przejdź do głównej zawartości

Apple leci w kulki czyli to nie może być koniec Aperture!!!

Jestem załamany, wściekły, wkurzony i nie mogę w to uwierzyć!!! Apple PODOBNO chce zabić Aperture! Nie ma na razie żadnej oficjalnej informacji na ten temat, a jedynie jeden gość usłyszał to od kogoś w Apple.

Od dwóch dni znajomi pastwią się nade mną przesyłając mi linki do najróżniejszych stron, gdzie czytam wciąż to samo: Apple kończy rozwijanie Aperture i iPhoto, a w zamian wprowadza jedną nową aplikację Photos.
W pierwszej chwili pomyślałem, no dobrze, może będzie nawet lepsza od Aperture, ale pojawiają się jeszcze inne pogłoski, że Apple ma rozmawiać z Adobe nad migracją użytkowników Aperture do Lightrooma. No to już zagotowało się we mnie tym bardziej.

Wiadomo, że po Apple nigdy nie wiadomo, czego można się spodziewać, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, by swoich własnych klientów wysyłał do obcej firmy, nawet jeśli ma z nią w miarę dobre układy. Po jakiego grzyba na premierze nowego Maka Pro pokazywali jak znakomicie pracuje na nim Aperture? To oczywiste, że nie mam najmniejszej ochoty przyjąć tego do wiadomości, ale jakoś nie pasuje mi to wszystko.
Zgoda, że od dawna nie było żadnej dużej zmiany w Aperture, ale tu nigdy nie było częstego udoskonalania tego programu. Po prostu nie może mi to zmieścić się w głowie, że Apple może zrobić taki ruch! Najchętniej wsiadłbym teraz w samolot i poleciał do Tima, powiedzieć mu co o tym myślę.  Gdybym miał wizę, a nie mam.

Zastanawiam się kiedy zaczną się protesty ludzi, którzy tak jak ja przez lata pracowali w tym programie, a teraz zostają na lodzie z ogromnymi bibliotekami zdjęć. Podobno będziemy mogli przenieść je do Photos, ale czy wszystkie moje RAWy pozostaną z ustawieniami, maskami, opisami itd?
Pozostaje mi tylko zebrać protesty wszystkich, którzy to czytają i przesłać je dalej. Sądzę, że będzie wielu takich ludzi. Jeżeli macie więc jakiś pomysł lub informację kto już przygotowuje taki protest, gdzie można go podpisać, to piszcie w komentarzach. Ja będę bardzo dokładnie śledził tą sprawę.

Komentarze

Marcin Jankowski pisze…
Tak samo zareagowałem na koniec MBP 17"...
Unknown pisze…
Aperture używalem od 2010 roku, prawie codziennie (zaczalem go uzywac krotko po przesiadce na Maka). Ten program spelnial jakies 95% moich potrzeb, czasem tylko musialem wyjsc do innej aplikacji zeby wykonac bardziej egzotyczne operacje.
Aperture byl dla mnie synonimem pracy z fotografia i mialem wrazenie jakby byl czescia mojego ciala.
Kiedy przeczytalem piatkowy news, poczulem sie bardzo podobnie - wscieklosc, niedowierzanie, dezorientacja...
Chetnie podpisalbym jakas petycje, pokazal razem z innymi uzytkownikami Aperture ze nas jest cala masa i nie mozna tak po prostu wyrzucic naszego narzedzia.
Po zanalizowaniu sytuacji mam jednak dosc jasny obraz: to nie jest 2005 rok, kiedy to uzytkownicy Pro w duzej mierze "sponsorowali" Apple. Paradoksalnie - sukces Apple spowodowany przez popularnosc iPhone i iPad powoduje odejscie od uzytkownikow pro. Apple interesuje chmura, integracja, latwosc uzycia dla zwyklych "pstrykaczy". Nie sadze, zeby jakakolwiek petycja mogla cos tu zmienic - klamka zapadla.
Aperture byl programem bogatym w funkcje, ale pelnym bledow, czesto wywalajacym sie. Czesc bledow zalatali, ale nie mozna tego robic w nieskonczonosc. W tej chwili najprawdopodobniej musieliby napisac duza czesc Aperture od nowa, tym bardziej ze aplikacja ta ma wspierac nowa infrastrukture w chmurze. Apple odcina sie od tego balastu, za duze koszta - i za maly zysk.
Ile Apple dodalo funkcji od czasu premiery Aperture 3? Ile bylo powaznych update? Ostatnia zauwazalna zmiana byla w 2012 roku (integracja bibliotek z nowym iPhoto i zmiana nazewnictwa zeby nie-profesjonalisci umieli sie odnalezc).
To wszystko ma sens, nie pasuje tylko do jednego - premiery Mavericksa, do mowienia ze wspieraja nadal pro, do premiery Maka Pro (ktory tez podobno mial zostac zabity), no i do pokazania Aperture w kontekscie Maka Pro...
Pozyjemy, zobaczymy. Moze Aperture przezyje, moze Photos bedzie wystarczajaco funkcjonalne. Ja jednak zaczalem przepraszac sie z Lightroomem... :(
Hmm, tak trochę stajemy się przez lata zakładnikami jakiś aplikacji, ja obecnie używam LR, ale tak samo nie wyobrażam sobie ot tak przesiadki do czegoś innego. A przecież może stać się coś zupełnie podobnego i dzieje się. Za chwile LR w chmurze... a może potem będę musiał kupić tylko pakiet LR+PS. Producent nie daje gwarancji wsparcie jak na przykład dzieje się z samochodami gdzie części są produkowane jeszcze lata po wycofaniu modelu i wszyscy są z tym na TAK dopóki ktoś nie odetnie ręki.

Miałem znajomego, sprzedał cąły system Fuji X, bo się wkurzył, że znów musi zrobić update pakietu Adobe by mu obsługiwał najnowsze pliki, do starych nie było updatu. Wrócił do analoga ;)
Artur Nyk pisze…
Zgadza się, jesteśmy zakładnikami aplikacji. I zakładnikami systemu OSX. I jeszcze ogólnie zakładnikami komputerów. Możemy się wkurzać, protestować, ale i tak nie mamy wyjścia.

Stwierdziłem, że do momentu gdy oficjalnie nie zamkną Aperture i wprowadzą Photos, to nię będę w ogóle zajmował się tym tematem. Po co martwić się na zapas, kto wie co nowego pojawi się do tego czasu :)

Popularne posty z tego bloga

Jestem za głupi czyli o sztuce nowoczesnej raz jeszcze...

Wracam powoli do normalnego trybu pisania codziennie.... mam nadzieję:) Rozleniwiłem się ostatnio, to fakt, za to spędzałem czas bardzo przyjemnie :) Jednym z efektów była wizyta w MOCAKu, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie . Miałem od dawna wielką ochotę zobaczyć to muzeum, głównie z powodów architektonicznych. I rzeczywiście, muzeum zachwyca. Nie ma tu mowy, byśmy mogli mieć kompleksy w porównaniu z innymi muzeami tego typu na świecie. Mimo swojego ogromu, budynek jest bardzo kameralny. Czysta forma architektoniczna pozwala na ekspozycje każdej możliwej formy sztuki.

Spytaj Artura czyli biblioteki Aperture

Igi pytał się mnie już jakiś czas temu o synchronizację bibliotek w Aperture. Co jak co, ale o tym programie to lubię opowiadać :) Zacznę od początku. Zdjęcia w Aperture można przechowywać albo w bibliotece programu, albo w aktualnym układzie katalogów.  Dla zdecydowanej większości nowych użytkowników programu, pozostawienie zdjęć w ich dotychczasowych lokalizacjach wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Ja też oczywiście właśnie tak na początku zrobiłem. Myśl, że mógłbym wrzucić swoje bezcenne fotografie do jakiejś tajemniczej biblioteki, wydawała się zbyt szalona. Nie miałem jeszcze zaufania do Aperture i byłem przyzwyczajony by mieć dostęp do zdjęć z poziomu systemu.  Wrzuciłem więc wszystkie zdjęcia do Aperture, ale fizycznie zostawiłem w katalogach gdzie były do tej pory. Aperture po pierwszym uruchomieniu zawsze tworzy swoją bibliotekę gdzie są wszystkie możliwe informacje o zdjęciu, ustawienia, miniaturki, podglądy (jpgi o rozmiarach, które sami ustalamy). Na p...

Aperture vs Lightroom czyli test nieobiektywny

Przy okazji jednego z ostatnich postów na temat Aperture, jeden z czytelników o pseudonimie Kashiash, spytał, co zyska przechodząc z Lightrooma na Aperture. Uznałem, że to bardzo dobre pytanie, co najmniej tak samo ważne jak to, czy lepszy jest Canon czy Nikon. Wy oczywiście wiecie, co ja o tym sądzę :) Aby podejść do tematu solidnie, ściągnąłem trial Lightrooma, by zobaczyć, co się pojawiło nowego w czwartej wersji. Przyznaję się, że nie poświęciłem kilkunastu godzin na dogłębne poznanie wszystkich funkcji i mogę się mylić co do szczegółów. Aby było łatwo porównać oba programy, stworzyłem katalog z trzydziestoma zdjęciami i wgrałem do każdego z programów. Nie będzie to kompletny test, a raczej skupienie się na istotnych różnicach. Nie miejcie wątpliwości, że wychodzę z założenia o wyższości Ap, gdybym tak nie uważał, to nie używałbym go :) Postarałem się jednak znaleźć też wszystkie pozytywne cechy Lr. Ponieważ nie pracuję na nim, mogłem o czymś nie wiedzieć i przez to pominąć jak...