Jestem za głupi czyli o sztuce nowoczesnej raz jeszcze...

Wracam powoli do normalnego trybu pisania codziennie.... mam nadzieję:) Rozleniwiłem się ostatnio, to fakt, za to spędzałem czas bardzo przyjemnie :)

Jednym z efektów była wizyta w MOCAKu, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Miałem od dawna wielką ochotę zobaczyć to muzeum, głównie z powodów architektonicznych. I rzeczywiście, muzeum zachwyca. Nie ma tu mowy, byśmy mogli mieć kompleksy w porównaniu z innymi muzeami tego typu na świecie. Mimo swojego ogromu, budynek jest bardzo kameralny. Czysta forma architektoniczna pozwala na ekspozycje każdej możliwej formy sztuki.


No właśnie, każdej możliwej..... I tu mam duży problem. Albo jestem za głupi, albo to nie jest sztuka, albo nie rozumiem, po co nam w ogóle jest sztuka. Przypomina mi się w tym momencie Salon Odrzuconych w Paryżu, gdzie malarze nowocześni eksponowali swoje dzieła, gdyż żadne z szacownych muzeów nie chciało pokazać ich bazgrałów. Tymi malarzami byli  impresjoniści, dziś uważani za klasyków i wielkich artystów, a tamtych czasach wywoływali oburzenie i zgorszenie swoją manierą malarską.
Może więc i kiedyś dzisiejsza sztuka będzie uznana za stonowaną i klasycznie wręcz nudną. Dzisiaj mam odmienne zdanie na ten temat....

Po wejściu zobaczyłem dużą ekspozycję zdjęć i od razu ucieszyłem się. Bardzo przedwczesna była to radość. Na zdjęciach pan Gunter Brus robi całą masą dziwnych i niefajnych rzeczy z farbą, żyletką rybą itd. Obejrzałem trochę i znudziłem się częścią, a części nie mógłbym oglądać w czasie obiadu.W innej części muzeum Małgorzata Markiewicz pokazywała stroje narodowe dla obywateli Unii Europejskiej. To było nawet ciekawe, choć większość grafik nie budziła u mnie takich skojarzeń, jakich chciała autorka. Zwłaszcza strój czeski, drugi od lewej.Kijki w galeriach to moje ulubione dzieła sztuki. Kiedyś już pisałem o jednym takim, który wzbudził moje zainteresowanie w Tate Modern. Tu znalazłem aż dwa kijki. Jeden nawet był tak samo oparty o ścianę, jak ten w Londynie.
Była też wystawa starego sprzętu z gabinetów lekarskich. Nie pamiętam jednak, co Artysta chciał przez to powiedzieć.A oto obrazy, które wywołały u mnie gwałtowną reakcję. Czyli śmiech. Opis był interesujący, szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia.

Zaraz obok zobaczyłem TO. Tym razem musiałem zarejestrować przesłanie dzieła....


 Natomiast czerwone gluty podobały mi się. Bez względu na to, co miało to wyrażać.

 Ta instalacja również bardzo mi się spodobała, jak i parę innych rzeczy.
W wystawie Podróż na Wschód było parę fajnych rzeczy. Np. rysunki ludzi na podstawie ich zdjęć z Facebooka


 W muzeum sztuki nowoczesnej trzeba jednak bardzo uważać. Nie wiem, czy pamiętacie reklamę Skody, gdzie ludzie podziwiają wieszaki z ubraniami? Niewiele brakowało, a ja popełniłbym odwrotną gafę. W jednej z sal była wyświetlana instalacja wideo. Zmęczony już trochę chodzeniem miałem ochotę usiąść i chwilę pooglądać. Rozłożone na ziemi koce wyglądały bardzo zachęcająco. Już miałem usiąść, ale w ostatniej chwili zapaliła mi się w głowie lampka ostrzegawcza. Rozejrzałem się dookoła i  zobaczyłem opis mojego niedoszłego miejsca do siedzenia....


Opis jest moim ulubionym. Jest doskonałym komentarzem. Mógłbym nawet zawrzeć zmysłową relację z tą pracą na długie lata, a i tak nigdy nie wymyśliłbym czegoś takiego….

Follow on Bloglovin

Etykiety: , , , ,