Polski film widziałem

Nie chodzę często do kina, a już w ogóle nie chodzę na polskie filmy. Wiadomo, generalnie nuda, brak akcji jest :)
Aż tu skusił mnie jeden polski film i zobaczyłem "Listy do M". No i teraz muszę z wielkim zdziwieniem powiedzieć: to jest bardzo dobry komercyjny polski film. Od początku do końca akcja wciąga, aktorzy dobrze grają, zdjęcia są dobre, światło (co najdziwniejsze) jest bardzo fajne, nie ma (prawie) nachalnego lokowania produktów. Żadnych wad! Rozumiecie? Dobra polska komedia romantyczna! Niebywałe...

Lubię wiele starych polskich filmów, w zasadzie im starsze, tym bardziej zwykle mi się podobają. Zawsze zastanawiałem się, dlaczego w trudnych czasach, gdy brakowało pieniędzy i sprzętu, powstawały świetne filmy, a od czasu, gdy nastał u nas kapitalizm, kino poszło w jakimś dziwnym kierunku?
Jeszcze czasem powstawały dobre filmy kierowane do wąskiego grona ambitnych widzów, ale filmy z natury komercyjne zwykle można by określić jednym słowem: porażka.....

Nie można też narzekać na scenariusz, zwłaszcza, że jakoś dziwnie przypomina historię opowiedzianą w "To właśnie miłość". Ale nie narzekam, tamten film też bardzo lubię.
Rewelacyjnie gra Roma Gąsiorowska, Wojciech Malajkat, czy młody Stuhr, gdy wciela się w rolę bałwana. Również Małaszyński pokazuje się trochę z nowej strony, gdy okazuje się.... zresztą nie będę Wam psuł zabawy.

Nawet dziecięce role są świetne, a niektóre dialogi mają szansę funkcjonować w codziennej rzeczywistości : "6 na 5 kobiet umówiłoby się z nieznajomym" :)
Sam nie wierzę w to, co piszę.... dobra polska komedia romantyczna :)
Etykiety: